PÁR SLOV O NAŠEM VČELAŘSTVÍ

Naše rodina má dlouholetou vinařskou tradici. Před nějakým časem však nastala situace, kdy bylo třeba se zamyslet nad budoucností našeho vinohradu. Ten již bohužel nebyl přínosem, ale spíš zátěží – malá úroda a velké náklady. Proto jsem se v roce 2008 rozhodl, že ho vykácím a místo něj udělám ovocný sad. Bude tak mít pro nás daleko větší užitek a tak jsem se stal sadařem. Časem a bádáním jsem přišel k závěru, že jsou ovocnářství a včelařství velmi příbuzná odvětví a tak jsem se začal zajímat o včelky.

K tomuto koníčku mě přivedl pan Zdeněk Večera ze Strážnice – můj soused v sadu a kterému touto cestu děkuji – jestli si to také nechci vyzkoušet. Psal se rok 2011. Začal jsem studovat knihy, vyhledávat včelařská fóra a seznamovat se s oborem a kolegy včelaři. Od roku 2013 je včelařkou i moje manželka Ivana, která mi pomáhá především s vytáčením a přípravou včelích rámků.

V současné době jsem jednatelem včelařů ZO Strážnice a včelařství se stalo mým velkým koníčkem. Naše rodinné včelařství obhospodařuje kolem 140 včelstev, která máme umístěna na šesti stanovištích. Všechny se nacházejí poblíž Strážnice, na kraji CHKO Bílé Karpaty, ve Štěpnicích, v Radějově, Tvarožné Lhotě, Petrově a Sudoměřicích. V roce 2017 jsme rozšíříli pro vlastní potřebu zvýšit chov matek a oddělků. V roce 2020 jsme začali výrábět medy s příchutěmi. Od roku 2021 plánujeme rozšířit chov a prodej oddělků 39 x 24.

Včelaříme v Langstrothu kombinovaně 44,8 x 28,5 plodiště a 44,8 x 15,9 medníky. Částečně také na české míře 39 x 24. Vytáčíme samozřejmě jenom medníky a tím pádem nedochází k vytáčení cukerných zásob z plodiště, to necháváme včelkám. Mimo medu vyrábíme také propolisovou tinkturu, propolisovou mast a svíčky z pravého včelího vosku.

Budeme rádi, když se rozhodnete koupit si některý z námi nabízených produktů. Všechny je vyrábíme s láskou a za jejich kvalitu ručíme.

V loňském roce jsme se dobrovolně přihlásili na Státní Veterinární správu ČR z důvodů certifikace na prodej medu, tedy jsme pravidelně kontrolování, ovšem máte záruku, že kupujete opravdu kvalitní med!

A to je proč to děláme 🙂 s garancí opravdové kvality!!!

Registrační číslo: CZ 62890274
Název : Radek Botur
Adresa : Veselská 29, 69662 Strážnice
Schválila : Krajská veterinární správa Státní veterinární správy pro Jihomoravský kraj
IČO majitele : 06828400
Název majitele : Radek Botur
Typ provozu : Registrované výrobny medu a včelích produktů